„Oto wziąłem garść żyta
I przesypuję przez palce:
To jakbym grał na skrzypcach
Polki, oberki i walce…
Oto wziąłem do ręki
Chleb biały z własnej dzierży:
Rozśpiewałem usta piosenką
I serce-m swe poszerzył…
Pomiędzy kromką chleba
A ust zgłodniałych krzykiem:
Rozsłoneczniony błękit nieba
Gra najwspanialszą muzykę…
Pomiędzy chłopską dłonią…
A małym ziarnem – wierzę:
Trwa, jak uderzenie dzwonów,
I miłość, i przymierze…” Stanisław Buczyński
Dzień 15 sierpnia jest, od czasu powołania parafii w Strachówce, najważniejszym parafialnym świętem. Od kilku lat, i to głównie dzięki Kołu Gospodyń Wiejskich, na nowo wypracowywana i wzbogacana jest świecko-kościelna oprawa uroczystości odpustowych. Nie zmienia się przy tym oczywiście, ani religijne znaczenie święta, ani przebieg procesji odpustowej.
W tym roku, wzorem kilku poprzednich lat, sołectwo Strachówka w połączonych siłach organizacji społecznych jego mieszkańców, przygotowało uroczysty przemarsz z wieńcem dożynkowym od domu P. Sołtys do parafialnego kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Od kilku lat, niesienie wieńca ma coraz bogatszą oprawę i jest zwieńczeniem kilkunastodniowych (a nawet kilkumiesięcznych) przygotowań. Od samego rana trwały ostatnie poprawki przy wieńcu, uzupełnianie go kwiatami, przygotowywanie chleba, owoców i warzyw w darze na ołtarz.
W przeddzień, jak pamiętamy, padał deszcz, więc i zbieranie świeżych kwiatów do koszyczków bielanek musiało odbyć się tego samego dnia.
Przed 12-ą spod remizy wyruszył poczet sztandarowy miejscowej OSP, przed domem P. Kozłowskiej dołączyła delegacja KGW i naszego stowarzyszenia. Tegorocznemu przemarszowi towarzyszył śpiew pieśni "Serdeczna Matko". W ten sposób stało się zadość tradycji naszych ojców i dziadków: w uroczystym pochodzie zaniesiono wieniec dożynkowy z tegorocznych kłosów zbóż przed ołtarz, by podziękować Bogu i Najświętszej Marii Pannie, za skończone żniwa i zbiory ziarna na nasz chleb powszedni. Pamiętając o trudzie rolników życzymy im szacunku od nas wszystkich korzystających z pracy ich rąk. Szczęść Boże- wezwanie towarzyszące od wieków pracy rolników niech rozlega się wśród polskich pól w serdecznym powitaniu i błogosławieństwie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz