wtorek, 11 września 2012

Dzień Prezentacji projektu "PROM-em do wolności"

W ostatnią sobotę wakacji, 1 września podsumowaliśmy działania programu „PROM-em do wolności”. Otrzymane wsparcie ze strony Samorządu Województwa Mazowieckiego pozwoliło nam na realizację warsztatów tanecznych, kulinarnych, fotograficznych, psychologicznych, wyjazdów na basen, naukę Nordic Walking.  W okresie od 30 czerwca do 1 września 2012r. w ciągu 23 wakacyjnych dni  odbyły się 74 godziny zajęć, uczestnicy spędzili ze sobą ponad 100 godzin, wzięli udział w trzech wyjazdach na basen. Zajęcia, warsztaty prowadzili zatrudnieni specjaliści, opiekę zapewniali członkowie stowarzyszenia.  W trakcie realizacji projektu uczestnicy zostali zaproszeni do udziału w czterech konkursach: plastycznym, kulinarnym, informatycznym oraz fotograficzny.

W Dniu Prezentacji nasze i uczestników zaproszenie  przyjęli prawie wszyscy, którzy nam "kibicowali" i wnieśli pomoc w realizację projektu. Rozumiemy nieobecności spowodowane brakiem czasu i innymi pilnymi obowiązkami, choć szkoda zmarnowanej okazji do dobrego spotkania. Swoją obecnością bardzo nam ucieszyli: Ks. Proboszcz, przedstawiciele władz wojewódzkich i gminnych: pełnomocnik Marszałka ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi - P. Tamara Borkowska,  sekretarz UG Strachówka - P. Edyta Zbieć, przewodnicząca Rady Gminy Strachówka - P. Barbara Rosa, z-ca przewodniczącej Rady Gminy - P. Krzysztof Gawor, przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych - P. Monika Kamińska, pełnomocnik ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi gm. Strachówka - P. Anna Gołoś, pracownicy urzędu gminy, przedstawiciele OSP i KGW ze Strachówki, rodzice oraz bliscy i znajomi uczestników zajęć. 
Na początku spotkania znalazło się miejsce na wspomnienie pamiętnej dla historii Polski daty, jaką jest 1 września i uczciliśmy minutą ciszy poległych w czasie II wojny światowej Polaków. 
Po powitaniu gości w kilkunastu zdaniach, jako koordynator projektu podsumowałam działania projektowe podkreślając wartość pomocy finansowej ze strony Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz życzliwość i pomoc miejscowych instytucji, organizacji, mieszkańców oraz ważny dla nas patronat medialny netKonkretu.
W dalszej części spotkania zaprosiliśmy zebranych do obejrzenia prezentacji multimedialnej z działań oraz pokazu tańca  przygotowanego na warsztatach tanecznych pod kierunkiem P. Hanny Koza. To, co zobaczyliśmy wprawiło nas w zadziwienie, rozbawienie, ale i wzruszyło do łez. Byliśmy zaskoczeni profesjonalizmem pokazu, naturalnością dzieci, ich zaangażowaniem. Z występu płynęła autentyczna radość i pasja. To pozwoliło poczuć sens przygotowań i ogromu pracy przy realizacji programu. W takich momentach zmęczenie choć na chwilę mija, bo radość dzieci jest w stanie wynagrodzić wszystko. 
Po obejrzeniu prezentacji, w imieniu uczestników, swoim oraz członków Stowarzyszenia Przyjaciół Strachówki podziękowaliśmy wszystkim, którzy pomagali przy realizacji projektu. Jak ważną rolę odgrywa w naszych projektach  Samorząd Województwa Mazowieckiego i Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej - nie trzeba nikogo przekonywać. Bez otrzymanej dotacji j żaden pomysł, czy program nie mógłby ujrzeć światła dziennego. Ważna jest również pomoc pozafinansowa: najdrobniejszy życzliwy gest, czy uśmiech, przyjazne słowo są równie cenne,  jak przyznana dotacja. 
Za okazaną pomoc, by wakacje w Strachówce były choć trochę mniej nudne wręczyliśmy na ręce przedstawicieli instytucji i organizacji pamiątkowe dyplomy. Pamiątkowe dyplomy otrzymali również uczestnicy zajęć.   
























































































Pani P. Edyta Zbieć dziękując za zaproszenie złożyła Stowarzyszeniu Przyjaciół Strachówki  i uczestnikom projektu gratulacje za zaangażowanie i pasję, które u nas zobaczyła: „Cieszę się, że mogłam do Państwa przyjechać i na własne oczy zobaczyć ogromną pasję w tym, co robicie”. Natomiast P. Tamara Borkowska zauważyła w naszej miejscowości sukces wszystkich mieszkańców Strachówki- naszej małej ojczyzny „Jestem pod wrażeniem takiej pasji i takiego zaangażowania. Taką małą ojczyznę, która bierze sprawy w swoje ręce, rzadko się zdarza spotkać.(…)- słowa Pani T. Borkowskiej były wyrazem uznania dla całej społeczności Strachówki. Też uważamy, że to nasze wspólne sprawy, bo Stowarzyszenie powołali do życia i utrzymują mieszkańcy Strachówki. Wiemy, że jeśli sami dla siebie, naszych dzieci nie poświęcimy swego czasu i  sił, a nawet pieniędzy (wiele sprawom nie udałoby się nam podołać bez składek członkowskich) to nikt do Strachówki nie przyjdzie i nie zrobi tego za nas. 

Krystyna Ołdak


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz