poniedziałek, 23 kwietnia 2012

Ligawki - odtwarzanie zwyczajów i tradycji

W ubiegłym tygodniu członkowie Stowarzyszenia odbyli "podróż" w poszukiwaniu ligawek - drewnianego instrumentu muzycznego. Odnaleźli ludowego twórcę, aż za Sokołowem Podlaskim, pasjonata i prawdziwego znawcę sztuki w tym temacie. Z wielką otwartością opowiedział on o swojej życiowej przygodzie z ligawkami. "Świat jest mały"-okazało się, że Pani Prezes jest wychowanką obecnej promotorki rozwoju sztuki ludowej na tych terenach.




Przed zakupem ligawki trzeba wiele się o nich dowiedzieć




 

Gra na ligawce nie należy do najłatwiejszych

wtorek, 17 kwietnia 2012

Podziękowanie

Dziękuję Panu Jarosławowi Stryjkowi za udostępnienie materiałów o naszej gminie (m.in. materiały ze spisu powszechnego, notatka wójta W. Stryjka z 1946r.). Są cennym źródłem wiedzy o Strachówce.
Krystyna Ołdak

niedziela, 15 kwietnia 2012

Blogi - zastępstwo stron internetowych organizacji

Od wczoraj funkcjonują dwa blogi o Strachówce (Małe historie tworzą historię świata oraz blog OSP). Odpowiada za nie osobiście p. Krystyna Ołdak; zbiera i archiwizuje dostępne informacje. Blogi prowadzą, uaktualniają członkowie organizacji. Wiele z informacji zaczerpnięte jest z kronik, z archiwów domowych mieszkańców-społeczników. To udostępnienie wielu lat trudu, pracy, działalności wielu pokoleń Strachówki. Zasłużyli na to, by o tym opowiedzieć światu, a nie trzymać w szufladach w domu. Według słów wieszcza "Bo nie jest światło, by pod korcem stałoAni sól ziemi do przypraw kuchennych, Bo piękno na to jest, by zachwycało. Do pracy - praca, by się zmartwychwstało." 


Jeśli macie Państwo uwagi, podpowiedzi, co do zawartości notatek (np. rozpoznacie swoich dziadków, ojców, krewnych i chcielibyście coś dodać do podanych informacji) prosimy o kontakt mailowy na podane adresy mailowe stowarzyszenia lub OSP (sps.strachowka@gmail.com lub osp.strachowka@gmail.com). 

Blogi są najłatwiejszą formą udostępniania zbieranych przez wiele lat  informacji, popularyzowania działalności organizacji. Nie stać nas jeszcze na założenie i prowadzenie stron internetowych; stąd forma blogów. Darmowe blogi służą nam zastępczo zamiast stron internetowych. Dlatego raczej nie przewidujemy umieszczania komentarzy. W naszym zamyśle bowiem mają to być miejsca udostępniania informacji, nie zaś dyskutowania o nich. Jest to związane chociażby z ograniczeniami czasowymi osób odpowiadających za treść postów. Prosimy o uszanowanie naszych suwerennych decyzji. 
Kontakt w sprawie blogów prosimy kierować na adresy: sps.strachowka@gmail.com lub osp.strachowka@gmail.com  lub ul. Nowa 3/2 05-282 Strachówka / ul. Jana Pawła II 05-282 Strachówka. 

piątek, 13 kwietnia 2012

"Małe historie tworzą historię świata, czyli z kart historii Strachówki"

Zaczynamy realizację długofalowego działania "Małe historie tworzą historię świata, czyli z kart historii Strachówki", których celem jest zebranie i publikowanie dokumentów, zdjęć, wspomnień, informacji związanych z historią Strachówki lat przedwojennych, okupacji, lat 50 i 60-tych. Najstarsze zdjęcie, jakie udało nam się znaleźć w archiwach domowych pochodzi z okresu ok. 1920 roku. Przedstawia miejscowych strażaków. Chcielibyśmy tak cenne pamiątki, jak to zdjęcie, zebrać w jednym miejscu, zarchiwizować i udostępnić zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych.
Dostępne nam informacje będą publikowane na nowo założonym blogu: http://strachowka-historia.blogspot.com/.
Jeśli nasze informacje będą wykorzystywane prosimy o podawanie źródła.

wtorek, 3 kwietnia 2012

Na Święta Wielkanocne

"Wielkanocny pacierz" ks. Jan Twardowski 
Nie umiem być srebrnym aniołem – 
ni gorejącym krzakiem – 
tyle Zmartwychwstań już przeszło – 
a serce mam byle jakie. 
Tyle procesji z dzwonami – 
tyle już Alleluja – 
a moja świętość dziurawa 
na ćwiartce włoska się buja. 
Wiatr gra mi na kościach mych psalmy 
jak na koślawej fujarce - 
żeby choć papież spojrzał 
na mnie - przez białe swe palce. 
Żeby choć Matka Boska 
przez chmur zabite wciąż deski – 
uśmiech mi Swój zesłała 
jak ptaszka we mgle niebieskiej. 
I wiem, gdy łzę swoją trzymam 
jak złoty kamyk z procy – 
zrozumie mnie mały Baranek 
z najcichszej Wielkiej Nocy. 
Pyszczek położy na ręku 
sumienia wywróci podszewkę – 
serca mojego ocali 
czerwoną chorągiewkę. 

Pięknych i Radosnych  Świąt Wielkanocnych  życzy Państwu 
Stowarzyszenie Przyjaciół Strachówki