Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy Państwu, by upłynęły w radości i spokoju, by nikogo nie zabrakło z naszych bliskich i przyjaciół przy świątecznym stole i w naszych domach.
sobota, 24 grudnia 2011
wtorek, 20 grudnia 2011
Cudze chwalicie swego nie znacie
Podczas spotkania wigilijnego mogliśmy podziwiać talent mieszkanek Strachówki. Trzy z nich udostępniły nam swoje prace rękodzielnicze: obrusy, serwety i serwetki wykonane na szydełku oraz obrazy "nitką malowane" czyli wykonane haftem krzyżykowym. Prace wzbudziły duże zainteresowanie i zaciekawienie, prezentowały się naprawdę okazale. Wiele osób nie znało dotychczas tych prac. A są naprawdę piękne. Jedna z serwet (na środkowym stole) to serweta ponad 100-letnia, należącą kiedyś do Pani S. Kmiecińskiej- wieloletniej nauczycielki miejscowej szkoły.
Nasze utalentowane mieszkanki to: Pani Iza Gadomska- autorka obrazów wykonanych haftem krzyżykowym z m.in. budzącą zachwyt przepiękną "Pietą".
Autorkami prac na szydełku są: Pani Józefa Stryjek i Pani Bożena Przybysz- ich serwety pięknie prezentują się na każdym stole.
Dziękujemy
Cały czas spływają do nas informacje od zaproszonych gości, uczestników Wigilii na temat atmosfery podczas spotkania, a przede wszystkim Koncertu Kolęd w wykonaniu solistów i artystów Warszawskiej Opery Kameralnej. Są to słowa wyrażające tylko i wyłącznie zachwyt nad artyzmem wyśpiewanych kolęd, "teatru" wprowadzania w ich wykonanie dokonane przez konferansjera. Druga część spotkania to prawdziwa uczta kulinarna w wykonaniu naszych "gospodyń". Kolacja w ich wykonaniu to prawdziwy majstersztyk. To najlepsza promocja Strachówki -jak ocenia Wójt Piotr Orzechowski.
Powitanie gości przez organizatorów:
Naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej poprosił Ks. Proboszcza o poświęcenie sali:
Podziękowania od Rodziców i dzieci dla Pana Marszałka, członków Zarządu Województwa Mazowieckiego oraz pracowników Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej na ręce Pani Dyrektor Bożeny Żelazowskiej.
Występ KGW ze Strachówki:
Dzielenie się opłatkiem:
poniedziałek, 19 grudnia 2011
Zaproszenie
Stowarzyszenie Przyjaciół Strachówki otrzymało od Pani Justyny Reczeniedi zaproszenie na promocję jej płyty "Święta z Kolędą". Promocja będzie miała miejsce w dniu 6 stycznia 2012r. o godz.16.00.
Dziękujemy. Informacje u P. Krystyny Ołdak
Dziękujemy. Informacje u P. Krystyny Ołdak
niedziela, 18 grudnia 2011
Soliści i artyści
Najbardziej wzruszającą częścią Wigilii był Koncert Kolęd w wykonaniu solistów Warszawskiej Opery Kameralnej: P. Justyny Reczeniedi oraz P. Roberta Szpręgiela.
Obydwoje artyści zachwycili nas swoimi głosami, ale i osobowością. Z przecudnym głosem, ale też niezwykle ciepła i serdeczna Pani Justyna oraz wspaniały solista, ze sceniczną duszą, Pan Robert wykonali dla nas znane i mniej znane kolędy, pastorałki, świąteczne piosenki. Towarzyszyli im muzycy- artyści. Wielu z nam zadrżały serca, a wzruszenie odebrało głos.
Jesteśmy dumni, że takiej klasy artyści mieli swój występ dla mieszkańców Strachówki. Koncertowi uroku i i barwy teatru dodał przecudny człowiek P. Ryszard Nowaczewski- członek Zarządu OSP RP województwa mazowieckiego, przewodniczący Rady Programowo-Artystycznej. Nie tylko prowadził koncert, ale z wielkim znawstwem opowiadał historię każdej z kolęd, malował słowem każdy dźwięk utworu.
Z biografii solistów:
Justyna Reczeniedi -sopran, solistka Warszawskiej Opery Kameralnej.Śpiewaczka, skrzypaczka, polonistka. Absolwentka wydziału wokalnego Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie. Ostania uczennica legendarnej Bogny Sokorskiej.
Robert Aleksander Szpręgiel- solista Warszawskiej Opery Kameralnej. Pierwsze krok stawiał u prof. Zdzisława Skwary. Absolwent wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku. Pracował w Teatrze Muzycznym Roma. Brał udział w takich realizacjach jak: "Orfeusz w piekle" J. Offenbacha, "Piotruś Pan" do muzyki J. Stokłosy. W chwili obecnej śpiewa w wystawianych przez Operę działach Mozarta, Donizettiego, Kurpińskiego i St. Moniuszki.
Po koncercie mogliśmy kupić najnowszą płytę Pani Justyny "Święta z kolędą". Piękna muzyka, piękne głosy.
Z występu w Strachówce nie możemy umieścić materiału więc dajemy link do utworu z " Upiór w operze" w wykonaniu artystów.
Kolęda "Mizerna, cicha" pochodzi z płyty "Święta z kolędą"- wyjątkowa uczta dla duszy. Idealny prezent na Gwiazdkę.
sobota, 17 grudnia 2011
Wigilia
Dzisiaj odbyła się wspólnotowa Wigilia dla członków Ochotniczej Straży Pożarnej, Koła Gospodyń Wiejskich, Stowarzyszenia Przyjaciół Strachówki oraz najaktywniejszych uczestników wakacyjnych zajęć projektowych i ich rodziców. Z inicjatywy i na prośbę Pana Wójta w tym samym dniu, jako dodatkowy punkt spotkania, miejscowi strażacy, poprosili o poświęcenie świeżo odremontowanej sali -"świetlicy wiejskiej" . To jest dla nich i dla wsi wielkie święto. Strażacy mają od tego roku w dyspozycji w pełni funkcjonalną salę i jest to dla nas wszystkich powód do radości.
Podczas Spotkania Przy Opłatku Wigilijnym odbyła się prezentacja sołectwa i organizacji działających na jego terenie. Dzieląc się z nami opłatkiem Dyrektor Departamentu Kultury, Promocji i Turystki Urzędu Marszałkowskiego Pani Bożena Żelazowska w imieniu swoim i Pana Marszałka życzyła wszystkich zebranym niegasnącej chęci do działania, nie zrażania się trudnościami , rodzących się wciąż nowych pomysłów, a z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia spędzenia ich w rodzinnym, spokojnym gronie. Dzielenie się opłatkiem miało mieć ze względu na koncert charakter symboliczny, ale z powodu małego zamieszania z artystami, mieliśmy więcej czasu i dzięki temu pozostanie w naszej pamięci jako niezwykle piękny moment. Moment, który powinien trwać wiecznie. Było wzruszająco, miło i ciepło.
Najpiękniejszy czas spotkania wigilijnego to Koncert Kolęd w wykonaniu artystów i solistów Warszawskiej Opery Kameralnej oraz scen warszawskich. Koncert prowadził Pan Ryszard Nowaczewski. Był to piękny koncert na najwyższym poziomie kulturalnym. Zachwycający i wzruszający. Niektórzy przyznali, że mieli łzy w oczach. Było warto poświęcić tyle czasu, energii i przede wszystkim chwil odebranych własnym rodzinom, by móc przeżyć ten wieczór.
Niech magiczny świąteczny czas trwa w nas jak najdłużej.
czwartek, 1 grudnia 2011
254!
W sobotę dzieci długo pracowały, by przygotować ciasto na pierniki. Duże porcje ciężko się wyrabiało.
Efekt jednak jest imponujący (mimo jednej spalonej porcji na blaszce). Upieczonych zostało ponad 200 sztuk pierników według staropolskiej receptury. Teraz muszą poleżeć, a w połowie grudnia zapraszamy do ich ozdabiania i pakowania.
Subskrybuj:
Posty (Atom)