poniedziałek, 14 listopada 2011

Uroczystości 11 Listopada

Stowarzyszenie wzięło udział w uroczystościach z okazji Święta Odzyskania Niepodległości. 
W Strachówce na wspólne świętowanie zaprosiło Stowarzyszenie Rzeczpospolitej Norwidowskiej. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Św. o godz. 11.00. Następnie wysłuchano koncertu pieśni patriotycznych, po nim odbyło się puszczanie balonów oraz smakowanie urodzinowego tortu. Do Jadowa pojechaliśmy na część uroczystości organizowanych przez tamtejsze władze, stowarzyszenia, instytucje kulturalne. Po Mszy Św. uwieńczonej koncertem pieśni patriotycznych odbył się pokaz grupy Grom, czołgu oraz poczęstunek grochówką.

Po wielokroć wybrzmiało w tym dniu słowo "patriotyzm"; nieśmiało stawiane pytania, jak go dzisiaj uczyć, jakie ma znaczenie, w czym się wyraża. W wystąpieniach przebijała myśl, że nowoczesność nie może nam przesłonić polskich korzeni. "Przez tradycję w nowoczesność"- motto  bliskie i naszemu stowarzyszeniu wybrzmiało dzisiaj z całą mocą. Nie można zapomnieć o krwi przelanej przez poprzednie pokolenia za naszą wolność, nie można odrzucić smutku cmentarzy i pomników - bo to nasza przeszłość. "Naród bez dziejów, bez historii, bez przeszłości, staje się wkrótce narodem (...) bez przyszłości." powiedział Prymas S. Wyszyński. Jednocześnie rolą wielu instytucji, organizacji jest pokazywanie, zwłaszcza młodemu pokoleniu, jak być dumnym i cieszyć się z niepodległości. Nie pomagają w tym decyzje wpływowych organizacji o braku Orła Białego na koszulkach reprezentacji Polski, ani informacje o zamieszkach na Marszu Niepodległości.
Dzisiejszy dzień to ważna karta w kalendarzu lokalnej społeczności. Równolatką Niepodległej Polski jest Ochotnicza Straż Pożarna w Strachówce. Życzymy naszym strażakom, by godnie podtrzymywali tradycje swoich ojców i dziadków, a ich patron św. Florian zawsze szczęśliwie przyprowadzał z akcji do domu.





piątek, 11 listopada 2011

Warsztaty lokalnego ożywienia gospodarczego

Dzisiaj w naszej gminie odbyły się warsztaty ożywienia gospodarczego. Zostaliśmy na nie zaproszenie jako goście, ale również organizacja działająca na rzecz mieszkańców tej gminy i bazujące, dostrzegającej wagę bogactwa tkwiącego m.in w regionalnej kuchni. Prezes Stowarzyszenia przedstawiła tradycję włościańskiej kuchni  okolic Strachówki, taką jaką wspominają nasze babcie oraz zaprezentowała działania organizacji w obszarze zachowania elementów kultury ludowej. W realizacji tego celu organizacji przyświeca myśl: Jana Pawła II: "Wierność korzeniom jest zawsze twórcza, gotowa do pójścia w głąb, otwarta na nowe wyzwania, wrażliwa na znaki czasu." 
Więcej o warsztatach można będzie dowiedzieć się ze strony PUP -głównego organizatora warsztatów oraz na stronie "Życia Powiatu Wołomińskiego" -patrona medialnego spotkania.
Nam mieszkańcom wsi Strachówka (a więc i członkom Stowarzyszenia) jest niezmiernie miło, że nasza świetlica wiejska, jeszcze co prawda nie oddana do użytku, mogła przysłużyć się tak fantastycznej imprezie. Nareszcie mamy w Strachówce miejsce, gdzie można będzie organizować o każdej porze roku spotkania, warsztaty, zebrania, może popołudniowe zajęcia dla dzieci. Do tej pory niezmiernie uciążliwa była przede wszystkim niefunkcjonalność sali w okresie jesienno-zimowym ze względu na brak ogrzewania.
Teraz jeszcze musi odbyć się odbiór techniczny i możemy myśleć o wykorzystywaniu sali na potrzeby mieszkańców.

Omówienie programu warsztatów-miejsca na prezentację Stowarzyszenia Przyjaciół Strachówki:

Otwarcie konferencji:


 Prezentacja elementów działalności Stowarzyszenia w omawianej na konferencji tematyce:





Panie z KGW ze Strachówki przy stoisku z wyrobami lokalnymi  i regionalnymi: